| MafteiNarcisa a întrebat:

Cum se scrie corect?
Ușa și geamul închis sau închise?

5 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Pai daca sunt doua subiecte, nu e logic ca adjectivul sa fie la plural?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce vrei sa spui.
Daca te referi ca ambele sunt sau trebuie inchise atunci vei scrie la plural, respectiv usa si geamul (trebuie/sunt) inchise.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunteti niste analfabeti functionali degeaba mergeti la scoala, sau ati terminat o facultate, tot la fel de destepti ati ramas, nu ati invatat nimic ati facut scoala degeaba, ani pierduti ca acum sa pui astfel de intrebari de copil de clasa a doua.

| Mindfulness a răspuns:

Cristina din București și tu ești analfabet. Se scrie "sunteți analfabeți funcțional nu funcționali" fanatic religios virgin la 40 de ani.

| adryang78 a răspuns:

Depinde de formulare. În comunicarea orală, virgula nu se "simte".
Dacă zici - deci verbal - "de ce este deschisă ușa și geamul închis", atunci scrii "de ce este deschisă ușa și geamul, închis".
Dacă te referi la ambele, atunci spui "de ce sunt ușa și geamul închise".