| Hammurabi a întrebat:

Cum se spune corect, frimituri sau fărâmituri? (de ex. când rupi o pâine)

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Firmituri e corect

| darrio2007 a răspuns:

Firimituri.

| Brizbriz a răspuns:

La ce te referi?!?
firmituri la paine
farmituri cand dai cu ciocanul in beton si capeti bucatele mici de moloz

| Hammurabi explică (pentru Brizbriz):

Pâine... mâncare în general.
Alea de la beton sau alte materiale nu sunt sfărâmături?

| oglindasultanului a răspuns:

Vai, uite o romana de a mea " f'rimituri " eu asa auzeam par'ca, deci varianta 2 chiar nu o stiam. (faramat, aia suna a altceva)

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu am auzit cel mai des firimituri.

| Werrich a răspuns:

FIRIMITÚRĂ, firimituri, s. f. Bucățică de pâine, de obicei rămasă după ce se taie sau se rupe pâinea; p. gener. bucată foarte mică dintr-un aliment. [Var.: firmitúră s. f.] – Fărâmă + suf. -ătură (după fir).

| DonEduardo a răspuns:

Firimituri.

| Jus7t a răspuns:

Fugayzi, fugazi. It's-a whazy. It's-a woozie.

| tonyc7 a răspuns:

Eu m-am obisnuit sa spun firmituri laughing)) Pentru ca asa mi s-a parut ca spun toti din jurul meu- firmituri happy Deci iata ca exista si o a treia varianta a cuvantului. laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| NuCitescNotificari a răspuns:

Invata limba romana! cu cine ai facut limba romana? cu Dancila?

| HelpingHands a răspuns:

Firimituri