| Lavinia2803 a întrebat:

Cum se spune la spiridus in engleza. vreau sa scriu o compunere la engleza despre ei.pe net am gasit ca se spune elf dar poate fi cofundat cu adevaratii elfi.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca fairy, sau leprecon ( daca te refri la spiridusul ala verde al irlandezilor)

| FemeileFac70LucruriCartofisi69 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Leprechaun sau gnome, depinde la ce te referi tu.
Da, elf poate fi confundat si cu elfii adevarati, dar si Mos Craciun aveam spiridusii sai piciti care-l ajutau la facut cadouri nu?

| Skillzx55 a răspuns:

Depinde ei le spun goblins

| Distance a răspuns:

La spiridus se spune dwarf

| Constantinescu_Remus_1979 a răspuns:

In engleza se spune leprechaun.Iti dau si transcrierea fonetica, lepricon...am scris exact cum se citeste, sper sa te ajute.

| gtoma28 a răspuns:

Dwarf= pitic, spook= stafie sau spiridus, sprite=spirit sau spiridus