| RobertB93 a întrebat:

Cum se spune/scrie corect?
"Pachetul de formare al specialistilor costa 100 RON" sau
"Pachetul de formare a specialistilor costa 100 RON"

Ma refer la constructia "a/al specialistilor".
Va rog sa-mi si argumentati (pentru ca atributul subiectului predicatului verbului etc...)

Multumesc!

3 răspunsuri:
| Savas10 a răspuns:

Al, pentru ca ne uitam la genul substantivului si la numarul acestuia. Un pachet, doua pachete => gen neutru, iar pachetul e la singular, deci corect este "al".

| RobertB93 explică (pentru Savas10):

Si formare este tot substantiv, tot la singular, dar de gen feminin. De aici si problema mea. De ce atribuim specialistii la pachet si nu la formare?

| Savas10 a răspuns (pentru RobertB93):

Pentru ca pachetul este al specialistilor, nu formarea. Al este un pronume posesiv si trebuie atribuit substantivului cu care se acorda. Poate ar trebui sa iti explice cineva putin mai teoretic, dar lucrurile astea sunt putin si logice, teoria e cam inutila daca nu te prinzi de ele. In ce clasa esti?