| cetateanuturmentatkrysty a întrebat:

Cum se traduce NaOH? hidrohid de sodiu sau alt fel?

Răspuns Câştigător
| Allexaandra a răspuns:

NaOH = hidroxid de sodiu happy.

2 răspunsuri:
| Papusik a răspuns:

Hidroxid de sodiu

| mixxjim a răspuns:

Hidroxid de sodiu, cu x adica in loc de al doilea h

Alte denumiri leșie, sodă caustică
Formula chimică NaOH
Aspect substanță solidă, de culoare albă
Masă moleculară 39, 997 g/mol
Proprietăți
Densitate 2, 130 g/cm3
Starea de agregare solidă
Punct de topire 322°C
Punct de fierbere 1.388 °C
Solubilitate ușor solubil în apă, 1260 g/l (20 °C)
Presiunea vaporilor 13 Pa (618 °C)
Hazard
Clasificare EU Caustic, higroscopic
Hidroxidul de sodiu, cunoscut și drept sodă caustică sau leșie, are formula chimică NaOH. Ca formă de agregare este un corp solid, higroscopic, de culoare albă.

Soda este o bază tare (pH=14 la c=1 mol/l), se dizolvă ușor în apă cu degajare de căldură.

Reacționează cu dioxidul de carbon din aer, rezultând carbonat de sodiu, din această cauză soda caustică se păstrează în vase închise ermetic, pentru a evita contactul cu aerul sau umezeala.

Soda caustică fiind o bază tare înlocuiește bazele mai slabe din săruri.

sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Hidroxid_de_sodiu