| LiDiAngel a întrebat:

Cum se vorbeste pasareasca?

8 răspunsuri:
| ianaa a răspuns:

Aia cu " cepe fapacipi tupu " laughing
se pune inainte de e se pune pe
inainte de u se pune pu
si tot asa cu toate vocalele

| TheG1rl a răspuns:

Pai...cum sa-ti explic.hmm.de ex:bUnA=bupUnapA. daca observi am despartit cuvantul in silabe si am pus ultima litera de la silaba iar in fata P tot timpul. sper ca ai inteles.eu am invatat-o auzind-o la unele prietene.BaPaFtaPabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o poezie dar cred ca iti vei da seama :)) http://www.youtube.com/watch?v=49ekZ7Q65_0&feature=related

| marianje a răspuns:

Pai e simplu(pentru mine). Adaugi un ''G'' la fiecare silaba a unui cuvanta. Exeplu:Cigi fagaci inseman ce faci.Sau portocala=porgtocgala.Bafta!

| ianaa a răspuns (pentru marianje):

Marianje ce ai spus ti acolo este gaineasca laughing serioswinking

| DhaRhyA a răspuns:

E simplu, se adauga un ''p'' dupa fiecare vocala. Ex: Daria=Daparipiapa. Bapaftapa!winkingwinking

| celmaibest a răspuns:

laughing nu e adevarat adaugi un pi dupa fiecare silaba laughing adaugi un g laughing
sapilutpi = salut

| Eduard-Stefan_Cristea_1994 a răspuns:

Limba pasareasca se vorbeste in felul urmator: se pune consoana "p" dupa fiecare vocala si dupa aceasta se pune aceiasi vocala care este inaintea consoanei "p". De Ex.: Eu am o masina noua= Epeu apam opo mapasipinapa nopoupuapa