| inflicted a întrebat:

Cum știi dacă ești făcut pentru facultate? Oricine poate face?

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In tara noastra se pare ca oricine poate primi carnet de conducere, poate face facultate, doctorat - daca are bani si pile suficiente.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Desi nu oricine merita sa detina ceea ce ai enuntat, pentru simplul fapt ca nu toata lumea are aptitudine, cum nu toti pot fi astronauti, daca era o moda sa fii astronaut cu bani la fel toti eram astronauti happy

| inflicted explică (pentru Simpatic):

Cum îți dai seama dacă ai aptitudine?

| Simpatic a răspuns (pentru inflicted):

Placandu-ti sa inveti in primul rand, apoi notele ce le-ai primit in liceu pot arata intr-o oarecare masura cam cat iti merge mintea, dar nu este singurul lucru.
Ca si sofer caci si punctul acesta era expus de stimabilul Bula, iti trebuiesc si instincte si pricepere si lucruri cu care unii se nasc, de aceea unii ajung piloti si altii nu.
Cat despre facultate sunt multe de spus, trebuie sa alegi ceea ce iti place si ce crezi tu ca este de viitor pentru tine.
Eu as desfiinta orice forma de invatamant neserioasa, care este privata si mai ales ofera diplome pe bani, o sa ajungem sa fim toti ingineri la dat cu matura pe strada.

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ai auzit la stiri?
Se fac pregatiri si pentru astronauti civili, cu bani!
Si la noi vor fi astronauti cu bani, dupa ce se termina constructia autostrazilor. Pana atunci, cei care au suficienti bani, se implica doar in politica.

| inflicted explică (pentru Simpatic):

Eu am primit un 2 numai pentru că am șușotit ceva în oră și profa era cu nervii nu știu ce să zic.

| baru a răspuns:

Simplu. Daca ai parte financiara, restul curge.

| Adry05 a răspuns:

în ziua de azi chiar oricine poate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dormi copile, dormi în pace, dacă ai bani, mama senator te face.

| Celcestietot a răspuns:

Pai la nastere toti cei care nu erau facuti pentru facultate trebuiau aruncati in prapastie si astfel nu ne mai intrebam acum asa ceva, simplu.

| Frank51 a răspuns:

Nu inteleg ce mare realizare este facultatea. Daca esti prost, ramai prost si cu facultate.

Am avut colegi care nu au putut trece primul an, deci da, nu oricine poate face.

IDEEA mea este: Facultatea o faci pentru CARIERA, fiind o portita spre visul tau, nu iti asigura nicidecum succesul ci doar ti-l stimuleaza. Conteaza ce faci abia dupa facultate.

| inflicted explică (pentru Frank51):

Mama mă stresează să mă gândesc deja mai am mulți ani până acolo

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Sa va aduc la cunostinta un caz in care la un simpoziom nu retin pe ce teme politice, sociale era Victor Ponta si o brigada de chinezi.
Cand a fost prezentat Ponta ca era Doctor in stinte juridice sau in ce rahat a facut el acolo, chinezii parca s-au luminat, la ei 1 la cateva milioane poate sa termine o facultate si apoi sa faca masterat, doctorat, bineinteles trebuie sa ai IQ 300 sa termini mai intai tot alfabetul lor.
Si oamenii aia nu erau chinezul care vinde in piata ciorapi, erau oameni inscoliti, ei credeau saracii ca si la noi tot cu inteligenta devii doctor!
Deci de asta zic ca un sistem corect nu ar permite sa se faca nimic doar pentru bani, sa scoata prosti pe banda rulanta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru inflicted):

Gândește-te de acum, nu sta până termini a12a ca apoi să alegi o facultate la plesneală și să regreți. Nu îți spun cu răutate dar mulți nu știu ce vor să facă mai departe, și ajung să facă ceva ce nu le place pentru că nu s-au hotărât din timp...

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Asa e romanica, si asa va ramane.

| CleanHeart a răspuns:

Da, cel putin incercarea moarte n-are si dupa vede omul daca e sau nu pentru facultate, toti avem creier, daca au reustit altii si ala care incearca poate, depinde de el cat munceste pentru asta si bineinteles daca are dorinta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Nu e imposibil să termini o facultate. Adică nu văd ce e atât de greu să faci măcar una de 3 ani, umanistă, eventual privată. Se poate!

| 70gabriela70 a răspuns:

Din pacate, îți spun ca da, oricine poate termina o facultate.

| ConnorRK800 a răspuns:

Dude, what if I told you that facultatea reprezinta doar o forma de specializare, nu o cursa pe viata si moarte? Acest subiect chiar ma intriga, asa ca, iti voi relata anumite lucruri factuale care, pentru unii sunt mindblow, iar pentru altii ceva normal, regular. Nu este necesara terminarea unei facultati ca sa-ti asiguri o viata linistita, din punct de vedere financiar. In majoritatea cazurilor (da, ai citit bine, "majoritatea cazurilor"), cei care vor sa urmeze cursurile din cadrul unei facultati, fac proasta decizie de a urma cursurile respective la o facultate al carei specializare iti asigura un loc cald langa ceilalti someri pe care tara ii are (specializare bazata pe tematica uman). Decat sa te "afunzi" in nu stiu ce "groapa de noroi" vrei sa te bagi, eu iti sugerez, cu cea mai densa ardoare, sa inveti o meserie. Un meserias (sudor, electrician, instalator, mecanic, etc.), care este ager la minte, capata experienta si adora arta meseriei alese, poate ajunge la venituri adecvate (>1000€).

| Miriamtamara a răspuns:

Chiar nu stiu sa nu te supp