| danny70 a întrebat:

Cum sunt numerotati dintii umani?

Răspuns Câştigător
| TraficantuDePorumb a răspuns:

Sunt mai multe metode de a numerota dintii umani dar iti voi enumera doar una dintre ele : cu ajutorul sistemului FDI. In ce consta acest sistem? Read this : Numaratoarea dintilor incepe dinspre dintii frontali inspre cei din spatele cavitatii bucale, incepand cu numarul 1 si terminand cu numarul 8, aceeasi formula aplicata pentru fiecare cadran. De exemplu, in primul cadran numarul 1 este detinut de incisiv, numaratoarea continua pana la numarul 8 care este cel de-al treilea molar. Numaratoarea cadranelor se face in ordinea acelor de ceasornic, astfel: numarul 1 este atribuit cadranului care acopera partea dreapta de maxilar (partea dreapta a pacientului, partea stanga a medicului dentist), numarul 2 este atribuit cadranului care acopera partea stanga a maxilarului, numarul 3 este atribuit cadranului cu partea stanga a mandibulei, iar numarul 4 ii ramane partea dreapta a mandibulei.

6 răspunsuri:
| unCalutz a răspuns:

Succes!

| mgtow a răspuns:

Canini, incisivi, de lapte, de minte.

| Monicaツ a răspuns:

4 incisivi(I)
2 canini(C)
4 premolari(PM)
3 molari(M)

| MiK3L a răspuns:

Incisivi, canini, premolari, molari.

Răspuns utilizator avertizat
| candymann a răspuns:

Cavitatea bucala se imparte in 4 cadrane.Numaratoarea dintilor incepe dinspre dintii frontali inspre cei din spatele cavitatii bucale, incepand cu numarul 1 si terminand cu numarul 8, aceeasi formula aplicata pentru fiecare cadran. De exemplu, in primul cadran numarul 1 este detinut de incisiv, numaratoarea continua pana la numarul 8 care este cel de-al treilea molar