| AndreeeDeea a întrebat:

Cum ști ce să devii în viață? Mama mea vrea ca eu să devin medic. De mică mi-a cumpărat o groază de reviste de biologie cu corpul uman, se uita la documentare despre medici și imi spunea ce bine e să ajuți oamenii. Vrea o meserie în care se câștiga bine și deșii eu i-am dat multe explemple de la noi cu medici nu prea bine plătiți ea tot pe a ei a tinut-o.
Cu timpul am crezut ca asta e și visul meu : să devin medic. Până anul asta când mi-am dat seama ca nu-mi place chimia deși trebuie să știu. Adevărul e ca nici nu am învățat mai tot anul la ea.
Acum eu sunt confuză. Acesta e visul meu? Ce altceva aș putea să devin? Cum îmi dau seama? Care sunt cele mai bine plătite meserii din țară? Dar din afară?

Va mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Eu unul consider ca acesta nu este visul tau ci mai degraba al mamei tale ce incearca sa-si retraiasca tineretea prin tine... Ea vrea ce e bine pentru tine, poate ca ea ar fi vrut sa ajunga medic dar nu a reusit.
Nu e neaparat sa nu fii platit bine ca medic. Daca te pricepi poti sa faci bani frumosi atat in tara cat si in strainatate. Este un domeniu in care se castiga bine doar daca ai rezultate deosebite... Alte domenii in care se castiga foarte bine ar fi in informatica si in politica.
Cum iti dai seama? Pai gandeste-te daca ai fi in stare sa rezisti la sange (daca tremuri atunci cand vezi un gram de sange atunci s-ar putea sa nu vrei sa te faci medic) insa ai putea totusi sa mergi pe psihiatrie daca iti place sa vorbesti cu oamenii. Tot ii ajuti pana la urma. Poate vrei psiholog sau altceva... Eu unul merg pe informatica. Fiecare merge pe drumul pe care il considera mai bun in viata.
Poti sa faci niste teste de competente. (Eu am dat la scoala in clasa a 8-a si a spus ca sunt bun pentru meserii precum programator etc... Oricum mergeam pe informatica si daca imi zicea medic in test rolling on the floor )
Eu unul nu cred in asa ceva. Daca iti place un anumit lucru si daca ai vointa atunci poti sa ajungi acolo.
Poti sa faci meditatii la chimie, nu e o problema asa de mare. Problema este sa te intrebi daca tu vrei sa fii medic sau daca este mama ta cea care vrea asta.
Gandeste-te la ce materii iti plac, la ce materii te descurci si uite-te ce ai putea sa devi daca ar fi sa profiti de cunostiintele tale la acele materii.
Succes!

-Blytz-

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un medic e bine platit in tarile nordice sau in restul europei in afara de polonia, rusia, serbia, Bulgaria, Ungaria, rep moldova. Altceva bun sa faci ar fi stewardeza in avion, cu mancare si bautura nealcoolica mergi prin avion dar trebuie sa stii engleza bine

| pufulescu a răspuns:

Meseria de medic e foarte bine platita in afara Romaniei, dar problema e ca nu vei reusi sa termini scoala aceea daca tie chiar nu-ti place asa ceva. Facultatea de medicina e cea mai grea dintre toate, si nu doar in Romania. Altceva, ca medic trebuie sa inveti toata viata! Eu zic sa nu iti faci viata un cosmar pentru moftul mamei tale.
Ce ai putea face altceva doar tu stii, gandeste-te bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stii ca te incadrezi in cele mai platite meserii? Cu mentalitatea asta, munca pe care o vei face va ajunge un chin pentru tine. Fa ce iti place nu ce se castiga extraordinar de bine. Cu timpul nu ajungi sa te perfectionezi in domeniu, tu nefiind pasionata de ceea ce faci, banii ii vei face in functie de munca pe care o depui.

| Xpressurself a răspuns:

Hai sa vedem. ce-ti place sa faci? apoi, ce faci toata ziua? cu ce iti ocupi timpul cel mai mult? ce anume din ce faci iti da satisfactie?