Întrebare recomandată | LeiAdrian a întrebat:

Cum vedeti voi invatamantul viitorului si de ce?

Răspuns Câştigător
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Din viziunea mea învățământul in viitor ar fi destul de practic. Ce vreau să spun prin asta: În loc de lucrul pe calculator sau pe laptop la școala/liceu/facultate să folosim tablete cu stilou. De ce? Pentru ca au dimensiuni mici, memorie mare, și nu se pierde nici scrisul de mână. Fiecare elev/student să aibă o astfel de tabletă. Să o folosească la toate orele. Asta are mai multe beneficii. Mai puțini copaci tăiați și toate informațiile într-un singur loc. Astfel se reduce și greutatea pe care o duc elevii zi de zi.

| radomire a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Corect, dar uitandu-ma acum la sistemul Cloud cred ca elevii isi vor putea salva toate documentatia pe internet. daca scapa tableta pe jos si se strica nu se pierd datele pentru ca tableta va fi folosita doar pentru a accesa acele fisiere, nu sa le mai si stocheze.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un dezastru reușit.
De ce? Stilul de modificare a examenelor, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pădure fără uscături nu există!
Şi e valabil (din păcate) în orice domeniu, nu numai Educaţie.
Că nu se va mai ridica la nivelul a ceea ce a fost (indiferent de grad) (mă refer mai ales la perioada comunistă, când totuşi şcoala era şcoală), asta e altceva.
Se va menţine pe o oarecare linie de plutire, adaptată la cerinţele şi nivelul zilelor (cu excepţii, de data asta pozitive), cu toată strădania unora de a dărâma şi ce a mai rămas bun din învăţământ.
Te pup!

| YumiSukinanda a răspuns:

Cred ca invatamant pe atunci o sa insemne= 0! Nu cred ca vor mai stii copii cine a fost Mihai Eminescu sau Stefan Cel Mare, ei vor fi ocupati cu tablete si cu iphone300! Ei no sa aiba habar de cuvantul ''carte'' si nici de ''tabla inmultirii''. Vor merge la cica ''scoala '' vor sta la calculatoaRE. DEfapt alea o sa fie ''antice pe atunci'' cine stie ci-o sa mai apara. in orice caz ei n-o sa citeasca de pe carti. Nici nu vor sti sa citeasca. Daca oameni nu ar mai fi ocupati de tehnlogii de astea avansate,, adica nu zic ca e rau, e bine dar daca copii N-o sa reprezinte viitorul... atunci sa ii vedem pe ei, mariile ''genii''. ( funda?

Răspuns utilizator avertizat
| Patricia13BlackCat a răspuns:

In viitor, o sa fim mult mai avansati: tabla ar fi o tableta-gigantica, profesorii niste roboti, ghiozdanul ni-l va duce un robot al nostru sau se va teleporta! dar asta e in viitor, si nu se vor mai invata chestii ca romana si istoria. Google-ul ne e deja de folos! pentru matematica-exista deja calculator! engleza, franceza, germana & alte limbi straine: exista google translate! muzica-youtube! geografia-google maps/gps! dar toate astea vor fi in viitor, iar astea sunt lucruri de peste 500-800 ani!

| piticuz a răspuns:

Invatamantul viitorului happy ar fi cazut sa evoluam in primul rand (parerea mea).
Atat din punct de vedere al profesorilor (care nu-si mai fac treaba) cat si al elevilor (care nu mai sunt interesati). Cred ca ar trebui ceva care sa-i atraga pe elevi. Sa le manifeste interesul pentru anumite chestii. Din pacate in Romania stam prost cu asta. Pe langa toate astea, tehnologia poate ajuta invatamantul... daca e gandita o solutie.

| radomire a răspuns:

Eu cred ca vor exista scoli virtuale pe net cu materiale foarte bogate ca continut si in format video, explicate ca la prosti sa inteleaga toata lumea. Uite un exemplu foarte bun este acesta http://www.youtube.com/......ite/videos