| Oana_4131 a întrebat:

Cum vi se pare cartea "Aventurile baronului Von Munchhausen?

Răspuns Câştigător
| Scherimuvi a răspuns:

Baronul mincinos este trecut pe aşanumită „listă neagră" a familiei nobiliare Münchhausen, care în timpul vieţii sale nu era considerat în nici un caz ca reprezentant al familiei sale, ci mai degrabă era apreciat primul ministru Gerlach Adolph von Münchhausen. Baronul Karl Friedrich Hieronymus la vârsta de 13 ani este paj la curtea prinţului din Wolfenbüttel (Fürstentum Braunschweig-Wolfenbüttel). La vârsta de 18 ani va fi însoţitorul prinţului Anton-Ulrich al cărui regiment era staţionat în Riga, între anii 1740 - 1750 va fi aici locotenet şi maistru de călărie. El este invitat de mai multe ori pe moşia prietenul său baltic „Georg Gustav von Dunten" unde participă la câteva acţiuni de vânătoare. Intr-o cârciumă a început probabil baronul să povestească întâmplările scornite de el. Pe moşia prietenului va cunoaşte baronul mincinos fiica acestuia cu care se va căsători la 2 februarie 1744. Intre anii 1740 - 1741 baronul va lua parte la războiul cu turcii, care va fi de asemenea un izvor de a povesti o serie de peripeţii fantastice. Din anul 1750 von Münchhausen va trăi cu soţia pe moşia lor 40 de ani ani fericiţi, dar fără urmaşi. El povestea în cercul prietenilor invitaţi întâmplările lui fanatastice care l-au făcut vestit. După moartea soţiei lui baronul se va căsători în anul 1794 cu Bernhardine von Brünn care avea 20 de ani, o căsătorie nereuşită, care printr-un divorţ scandalos îl va ruina.
Si aceasta carte este super este si film cu aceasta carte

3 răspunsuri:
| becka133 a răspuns:

Am citit-o si mi se pare destul de interesanta

| danadrian26 a răspuns:

Frumoasa...> click SPAMvote/10651/danadrian26

| Fefe2009 a răspuns:

Daca tot ati citit-o dati-mi si mie un rezumat. va rog mult.