| dArKv3n a întrebat:

Cum vi se pare liceu Mate-Info. Vreau sa dau si eu acolo anul asta si vreau sa imi ziceti ce facultate pot urma dupa ce termin liceul asta iar dupa cu ce as putea sa ma ocup?

Răspuns Câştigător
| UbexFlo a răspuns:

Poti urma ce facultate doresti dupa terminarea liceului, indiferent de profil.Asta cu""ce facultate pot urma dupa ce termin liceul la profilul cutare"e doar o chestie...ma rog.
Indiferent de ce profil urmezi in liceu, la facultate poti merge in ce directie vrei insa aici intervine problema cu profilul. Daca, de exemplu esti la filologie si la facultate vrei sa mergi la"stiinta nucleara"sau cum ii zice, ai nevoie de chimie, biologie si fizica la greu. Daca tu stii ca te pricepi la asa ceva, poti face filologie si mergi la stiinte nucleare.Asta asa ca un exemplu.
Trebuie sa te gandesti de acum ce vrei sa faci mai tarziu ca sa-ti poti alege un profil care sa te invete exact ce vrei tu.Mentionez ca la Stiintr Sociale si la Filologie nu mai faci matematica, fizica, chimie, biologie din clasa a11a.
Cat despre profilul Mate_info.Este destul greu.O sa ai ca tema culegeri intregi de exercitii.Aveam colegi la Mate-Info care veneau plangand la scoala ca nu au avut timp sa-si rezolve problemele si erau elevi foarte buni la matematica, elevi olimpici.Daca inveti, nu sunt probleme insa trebuie sa te tii serios de carte. Daca ai pierdut un rand, ai pierdut toata materia.
Cat despre meserii. tinand cont de faptul ca la info nu o sa faci doar net ci acolo o sa faci tot ce este legat de interiprul unui calculator, deci faci partea tehnica, probleme cu aceste lucruri(ai nevoie de muta fizica) poti deveni un foarte bun programator.Meserii mai sunt multe dar nu-mi vin in minte sad

2 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

Pai poti sa te faci specialist in sisteme geoinformatice, daca faci o facultate de geogra dupa, calculatoarele sunt viitoru asa ca pune mana si invata la licheo

| taviyamato a răspuns:

Google e cel mai bun prieten! cauta si vei gasi