| Mariinaa a întrebat:

Cum vi se pare limba germana? Am auzit ca daca stii germana inveti si engleza! Este adevarat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Este adevarat deoarece ele sunt asemanatoare.De exemplu: mar= apfel si in engleza si in germanabatting eyelashes sau nu ti se pare asemanator katze cu cat care inseamna amandoua pisica? Deci eu zic ca se pot invata deodata foarte usor.Eu de exemplu stiu germana si am inceput sa stiu si engleza (desi nu practic ast la scoala etc) si da, germana e frumoasa

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Grea dar nu ca rusa sau ca chineza.Normal,majoritatea profesorilor de engleza au specializarea a doua pe germana.Fonetic cele doua limbi se deosebesc mult dar gramatica e asemanatoarehappy

| Ronnix a răspuns:

Germana este o limba foarte frumoasa. Norocul meu ca obisnuiam sa ma uit la desene in limba germana pe RTL2 cand eram mic, astfel am invatat-o foarte usor si repede, la o varsta frageda. Este adevarat... daca sti limba germana, inveti si limba engleza... daca nu ai ce face o inveti si pe aia, dar nu-ti va fi usor de loc.hee hee Faptul ca stii limba germana nu prea te ajuta foarte mult in invatarea limbii engleze din moment ce, cele doua limbi sunt total diferite.
O zi buna! happy

| NickoS a răspuns:

Ce are limba GERMANA cu limba ENGLEZA. E total diferita una de cealalta(faptul ca sunt cateva cuvinte asemnatoare, nu inseamna ca toate cuvintele sunt la fel). Germana e mai grea decat engleza, are pronuntia sofisticata (nu am spus ca nu este frumoasa).

| VζŠё ¢ΦLô®α†€ a răspuns:

Da e adevarat pentru ca aceste doua limbi se aseamana matusa mea e in austria si a trebuit sa invete germana e o limba frumoasa dar nu mai frumoasa decat tara in care se foloseste

| Miruna3094 a răspuns:

Mie nu mi se pare ca aceste 2 limbi sunt foarte asemanatoare.Consider ca engleza este mult mai usor de invatat decat germana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza, Germana sunt limbi germanice nu sunt latine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DACA inveti germana nun veti engleza
SI daca inveti engleza nu inveti germana

| thisissolawl a răspuns:

Foarte frumoasa, eu fac germana si iti spun ca aceste libi se aseamana intre, unele cuvinte seamana cu cuvintele di limba engleza si au acelasi inteles

| danutdumitru77 a răspuns:

Germana este frumoasa, dar eu triesc in Elvetia si sa faci cursuri de limba germana sa inveti germana curata si sa auzi pe altii cum vorbesc elvetiana. Aici se vorbesc peste 17 dialecte diferite, fiecare Canton (adica cum sunt judetele in Romania) are dialectul lui. Este adevarat ca se aseamana putin cu engleza si daca esti talentat la limbi straine atunci nu este greu sa inveti si engleza. Dan. (danutdumitru77)