| Krina a întrebat:

Cunoasteti exemple de inventii stupide inregistrate la OSIM?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Krina,
Cunosc asemenea inventii stupide. Sunt unele ale japonezilor, foarte nostime laughing
De ex:
1. Pentru a te apra de ploaie, au inventat umbrela cu prelungitor, adica, la o umbrela deschisa s-a adaugat un plastic transparent ce coboara pana la nivelul solului laughing
2. Daca esti racit si nu ai timp laughing sa-ti cauti batista in aglomeratie, ai posibilitatea sa achizitionezi un instrument, care, este format dintr-un cadru ce se aseaza pe capul persoanei si are un sul de hartie igienica; astfel, atunci cand simti ceva, iei repede o bucata de hartie igienica de pe cap laughing
3. Pentru taticii care au sotii ce lucreaza non stop si care au copii mici, s-a inventat, alimentarea la san artificial; un ham care este pus tatalui, ce are atasat doua proeminente asemanatoare sanului femeii, in care s-a introdus lapte incalzit, astfel, taticul are sansa, ca in timpul mersului in mijloacele de transport in comun sa-si poata hrani bebelusul laughing
Ma sunt o gramada de asemenea inventii stupide, dar nu sunt toate inregistrate la OSIM!

6 răspunsuri:
| flori_8244 a răspuns:

FERMOARUL CARE SUNA CAND E DESCHIS.

| Zoombe3 a răspuns:

Eu am vazut combinezon pentru bebelusi, cu aspect de mop. pe fata combinezonului sunt acele late de mop, cu ajutorul carora, atunci cand bebe merge de-a busilea iti spala in acelasi timp podeaua. Nu a fost brevetat din cauza faptului ca multi parinti au considerato drept o jignire la adresa odraslelor.

regis
| regis a răspuns:

Daca te referi strict la cele inregistrate la OSIM, imi amintesc ca era acum cativa ani o emisiune dedicata inventatorilor romani, emisiune pe care o urmaream cu multa placere. Nu imi amintesc acum numele ei, imi amintesc doar ca se dadea vinerea dupa-amiaza pe TVR2.
Mi-a ramas in minte o inventie prezentata in aceasta emisiune, inventie care mi s-a parut foarte stupida: o caruta la care caii imping, nu trag, fiind inhamati in spatele acesteia.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Desteptatorul cu greutati...pentru cei care se trezesc greu la ore matinale...niste greutati care nu provoaca rani cadeau in capul somnorosului...
manusa pentru doi... o manusa cu doua randuri de degete pentru indragostiti...
recipientul pentru urlete...pentru eliberarea de stress si frustrari, fara a deranja cu strigatele...
plugul-tun... un american a inventat in 1862 o piesa de artilerie de dimensiuni medii, care a fost atasata unui plug pentru a lua la tinta eventualii inamici ai fermelor...
sicriul-vitrina; furculita cu alarma si timer...arata ritmul in care trebuie sa mananci, avertizandu-te sa mesteci bine inainte de a inghiti...;
sacul detasabil pentru caini-ca sa nu lase par in masina, cainii sau alte patrupede cu blana calatoresc in afara masinii intr-un sac de cauciuc agatat de portiera...
De-a lungul timpului, istoria inventiilor ne-a ratat si inutilitatea si chiar stupiditatea multor dintre ele...

| anonim a răspuns:

A fost facute mai multe topuri ale unor asemenea inventii.de exemplu,
un american a inventat plugul-tun, cu alte cuvinte, unui plug i se atasase o piesa de artilerie deasupra lamei, iar coarnele erau folosite a lua la tinta eventualii inamici ai fermierului.
o alta inventie a fost punga pentru urlete, în interiorul căreia se găsea un tub izolat fonic. Dispozitivul le permitea doritorilor să se elibereze de stres şi frustrări fără a-i deranja cu strigătele lor pe cei din jur
britanicul Michael Bayley a inventat perna pentru scaun ataşată la cureaua pantalonilor.si aici lista ar putea fi mult mai lunga, insa din lipsa de timp, va las pe voi sa mai descoperiti.big grinbig grin

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

M-am amuzat copios. Nici nu stiam cate asemenea inventii inutile s-au brevetat laughing
Felicitari tuturor celor care au raspuns.