| anonim_4396 a întrebat:

Curiozitate în ceea ce privește „inghețarea" anului Universitar. Sunt anul I, la buget și se pare că au intervenit unele piedici în ceea ce privește continuarea prezenței mele. Am înțeles că această cerere va trebui aprobată de către decan, dar că se poate face doar la sfârșitul anului. Ce se întâmplă în cazul în care nu pot ajunge la sesiunea de examene și dacă îmi este aprobată cererea, pot reveni pe același loc?

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

La stat, primul an se poate ingheta numai din motive medicale sau, in mod exceptional, din alte motive puternic intemeiate. Altfel, toti cei ce nu s-au ocupat de facultate si este inevitabil pierderea anului, vor alege "inghetarea" anului. Daca totusi cererea ti se aproba, poti reveni in aceleasi conditii in care ai fost, numai daca facultatea isi permie aceste lucru.