| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Cursul râului sau confluența e tot același lucru?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai fost la scoală si ai invatat geografie atunci trebuie sa stii, dar se vede ca nu stii.

| Catrice a răspuns:

Nu, nu sunt.
Confluenta reprezinta locul unde se unesc 2 râuri.

| gabicoo a răspuns:

Confluența e locul unde se unesc 2 ape curgătoare!
Cursul râului e porțiunea cuprinsă între izvor și locul de vărsare!
Despre lucrurile astea vei învăța în clasa a V-a la Geografie!
Să fii iubită!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cursul râului e drumul pe care îl parcurge râul. Confluenta sau mai exact punctul de confluenta (cred ca la aia ai vrut sa te referi) e locul unde râul de intersectează cu afluenți