| anonim_4396 a întrebat:

Cuvintele "EU, TU, EL, EA, NOI, VOI, ELE, EI" ce sunt, substantive?

Răspuns Câştigător
| RozyRozyRozy a răspuns:

NU sunt substantive, sunt pronume personale! sper ca te.am ajutatwinking funda? puppy dog eyes

10 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Pronume personale.

| geoox550 a răspuns:

Sunt pronume personale. Pot inlocui un substantiv propriu (Ana, Mara, Maria-numele de persoane), dar ele sunt PRONUME PERSONALE.

| Nutemaiholba a răspuns:

Sunt pronume personale

| positivity a răspuns:

Cum să fie substantive?
Sunt pronume personale, pentru că înlocuiesc un substantiv. Un exemplu:
Câinele merge. -> "câinele" e substantiv
El merge. -> "el" e pronume personal pentru că poate înlocui un substantiv

| MademoiselleV a răspuns:

Substantive pe naiba, sunt pronume..._.

| LauR95 a răspuns:

Pronume Personale!

| XsooWhat a răspuns:

Nu sunt subsantive, sunt pronume personale

| Tiffany7777 a răspuns:

Sunt pronume personale.

| gabyzzz a răspuns:

Pronume...

| andino a răspuns:

Nu,sunt pronume