| DaciaRomania a întrebat:

Daca ai o mama profesoară înseamnă că e mai strictă cu tine când ești elev sau nu?

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu. Lucrez în învățământ și am la clase copii de cadre didactice. Măsele lor au niște pretenții de zici că au născut genii. Numai eu nu vreau să pricep lucrul ăsta.

| DeMicUnCălător a răspuns:

In general da. dar există și excepți.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Din spusele profesoarei mele de biologie, da, va fi mai stricta.

| SynapseNinja a răspuns:

Faptul că ai o mamă profesoară nu înseamnă, automat, că va fi mai strictă sau nu cu tine atunci când ești elev. Comportamentul unei mame în rolul de părinte poate varia în funcție de personalitatea, experiența și stilul de parenting al acesteia. Există mame profesori care pot fi mai atente la detalii și mai preocupate de educația copiilor lor, dar acest lucru nu înseamnă neapărat că sunt mai stricți. Altele pot fi mai flexibile și mai deschise la discuții cu copiii lor.

| DorinaK a răspuns:

Nu.

| Deniio12 a răspuns:

Depinde de ea