| daniel90987 a întrebat:

Daca alegi profilul unui liceu "Turism si Alimentatie" este greu?
Este greu acest profil? In ce consta?

Răspuns Câştigător
| Anna121 a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin a fi greu. In clasele a 9-a si a 10-a faci atat turism, cat si alimentatie, din a 11-a alegi doar una dintre aceste doua specializari. Vei avea la fiecare module, adica materii unde inveti despre turism si alimentatie gen : servicii hoteliere, bazele restauratiei etc. Media acestor module se incheie doar la sfarsit de an si nu se rotunjeste, adica daca ai 4, 99 esti declarat corigent. Se face matematica, ca pentru un liceu tehnic, adica nu la nivelul de matematica-informatica. Mai bine pui tu intrebari iar eu incerc sa-ti raspund.

| daniel90987 explică (pentru Anna121):

1.Ce ore voi avea sau nu voi mai avea?
2.La alte materii spre exemplu matematica media se rotunjeste? de ex am 4, 76 se rotunjeste la 5?
3.Este obligatoriu sa iei bacul? Adica daca nu-l iei nu poti profesa?
4.Dam bac din limbi straine?(daca da in varza)
5.E greu la bac?
6.Cum e sa stai la caminul unui liceu?
7.Eu am ales acest profil deoarece imi place geografia si sa gatesc (culmea ca am 9 media anuala la geografie)...Eu sunt un tip linistit care imi place sa imi vad de ale mele foarte nepasator, optimist si uneori pesimist (ultimele doua aflate intr-o relatie de antiteza) singurul lucru care nu imi place e sa fiu iesit prea mult in evidenta adica nu e singurula dar asta e mai important... INTREBAREA ESTE: CREZI CA MI SAR POTRIVI ACEST PROFIL?
8.Scuze ca v-am plictisit cu povestile mele
9. ORICINE POATE RASPUNDE LA INTREBARILE DE MAI SUS big grin...

| Anna121 a răspuns (pentru daniel90987):

1. Vei avea 3 ore de limba romana pe saptamana, 3 de matematica dar la nivel de M3, 2 de engleza, 2 de franceza sau germana depinde ce alegi la inscriere, 1 de sport, 1 de tic, 1 de istorie, 1 sau 2 de geografie, 1 de religie, in clasa a 9 -a vei face logica, in a 10-a psihologie, in a 11-a economie, iar in a 12-a tot economie unde vei da si teza. Vei face chimie, fizica si biologie doar in clasele 9-10. In rest vei face module specifice profilului ales.
2. Matematica nu este modul, se va incheia media la sfarsitul semestrului si da se rotunjeste.
3. Da este obligatoriu sa iei bacul, dar pe langa bac vei mai da si un atestat, unde vei primi un certificat de calificare profesionala.
4.Bacul scris se da la romana, matematica m3 si la alegere dintre logica, psihologie, economie si geografie. Restul sunt competente, exact la ca orice liceu.
5. Daca inveti, nu.
6. Nu stiu, n-am stat.
7. Nu pot sa-mi dau cu parerea, este alegerea ta, daca crezi ca vei face fata aici, iti urez mult succes!

| daniel90987 explică (pentru Anna121):

Fara suparare dar nu inteleg chestia cu matemadica...Cum adica de nivel m3 ca am tot auzit...

| Anna121 a răspuns (pentru daniel90987):

Adica mai usor decat la matematica informatica unde se face M1.

| Cotdariaalmira a răspuns (pentru daniel90987):

M³=modulul 3

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Această SPECIALIZARE este destul de UŞOARĂwinking

La profilul "Servicii"/"Turism şi alimentaţie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru clasele 9-10 vezi materiile ( pe care le faci ) & nr de ore în Anexa 5 OMECT 5723/23.12.2003 de la linkul :
www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=4653

http://www.edu.ro/index.php/articles/6459

Pentru clasele 11-12 vezi şi ANEXA 4 la OMECI nr. 3412/16.III.2009 de la linkul :
http://eprofu.ro/tehnic/cadru-superior-tehnologica/

http://eprofu.ro/......ologic.pdf

Vezi şi materiile la care dai teză la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

| neutrino a răspuns:

Acest liceu este de nivelul unei scoli profesionale, numai ca la sfarsit mai trebuie sa iei si bacul: aici iti va fi destul de greu.

| Marianbogdan98 a răspuns:

Nu este greu.La turism faci practica la un hotel sau ceva asemănător în general iar pe alimentație înveți sa gătești. părerea mea este ca e foarte simplu