| Andrei5000 a întrebat:

Daca am 5 restante pe un an universitar in anul urmator cate restante pot sa am!? si cand se pot da aceste restante!? Va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Poti sa ai tot atatea restante, sau mai multe, sau mai putine, dar ceea ce conteaza este sa le iei pe cele din primul an, aceste restante de obicei se pot da pe la sfarsitul verii, sau inceputul toamnei, uneori, profesorii sunt de acord sa le dea o sansa studentilor sa mai dea o data examenul in timpul anului, de obicei inainte de sesiunea din vara, adica cea din semestrul 2, stiu asta, pentru ca si mie mi s-a intamplat asta, dar niciodata nu mi-am stricat vacanta de vara ca sa dau o restanta, am dat-o in semestrul 2, inainte de sesiunea din vara, si am avut doar o restanta in primul an si o restanta anul acesta, dar am scapat de ea si acum nu mai am, SUNT LIBEEER! Bafta, sper sa reusesti sa scapi de restante, stiu cum e sa ai restante, e tare naspa, bafta inca o data.

| MedRex a răspuns:

Totul depine de câți ani de studiu ai. De regulă este o practică obișnuită la cei care fac 4+ ani să existe un prag. Până la acel prag trebuie să îți iei toate restanțele.
De regulă restanțele se dau până în vară, cele din iarnă se pot da în sesiunea de restanțe din iarnă. Cele din vară, în cea de vară. Teoretic există posibilitatea ca anul viitor să dai în același semestru. (O materie care se face doar în sem.II o poți da ca restanță doar în sem. II). Totul depinde de facultate și universitate.