| FriendsShow a întrebat:

Daca am media de intrare la liceu 8.90 si pun prima optiune virgil madgearu(medie 8.66) si sa zicem ca nu intru ca au altii medii mai mari si a doua optiune pun alt liceu cu media 8.55.Mai intai intra la liceu cei care au pus acest liceu la prima optiune, apoi cei care au pus a doua optiune in functie de medie? si daca nu intru aici ..si la a 3-a optiune este un profil cu media 8.47 aici intra mai intai cei care au pus prima optiune si a 2-a si apoi cei care au pus a treia optiune..chiar daca media lor este mai mica? sper sa se fii inteles!

Răspuns Câştigător
| DrakenWhite a răspuns:

Da.Asa este.http://admitere.edu.ro/Info/GhidAdmitere2013.pdf (-Algoritmul de repartizare ordonează elevii descrescător după media de
admitere, repartizându-i pe rând, începând de la elevul cu cea mai bună
medie.
Pentru fiecare elev, se caută prima opţiune de pe listă unde mai sunt
locuri libere şi elevul este repartizat la acea opţiune.
Dacă la un moment dat se găseşte un elev la care opţiunile exprimate în
fişă nu îi permit să intre la nici un liceu (pentru că locurile au fost deja
ocupate de cei cu medie mai mare decât el), elevul respectiv rămâne
nerepartizat.-).La a doua opțiune, toți elevii trec la a doua opțiune.Nu doar tu pentru că nu ai avut medie de prima...e ca și cum a doua opțiune ar deveni prima pe locurile rămase.

2 răspunsuri:
| Ellie01 a răspuns:

Multi spun ca are prioritate elevul care a pus prima optiune liceul X, desi are nota mai mica decat un elev care l-a pus la a doua optiune.Eu nu cred asta, pentru ca repartizarea computerizata sa face pe baza ierarhiei din judet, deci vei intra la liceul dorit in functie de preferintele celor dinaintea ta.Raman nerepartizati elevii care nu au pus destule optiuni, nu cei care nu au intrat la prima.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Repartizarea la licee se face in functie de medie si nu de optiune.