| calubalan a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti acum intre comunism si capitalism care ar fi optiunea dvs? http://twurl.nl/f0qnii

Răspuns Câştigător
| stelianr a răspuns:

Un raspuns pentru Andrei.Imi dau seama ca esti un tanar bine pregatit.Ai dreptate, in timpul lui Ceausescu nu vedeai copii prosti, cersetori, etc. Dar te-ai intrebat daca acestia existau si unde erau? Ai vazut cel putin un reportaj, dupa 1989, unde erau acesti copii? Cauta singur. Vezi ce erau orfelinatele.Cine erau in spitalele psihiatrice.Cum se traia? Dar copiii cu deficiente fizice sau psihice.Nu te limita doar la net. Mai citeste si carti.Dece crezi ca tu stii azi limba engleza, si eu, fiind mai in varsta, nu o stiu? Eram eu mai prost, cand aveam varsta ta? Tu stii limba rusa? Tu stii adevarata istorie a Romaniei? Nu cea care se invata azi in scoli, care in parte este aceiasi, ordonata de Moscova! Iti doresc succes in viata. Documenteaza-te!

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Capitalism.Fiindca am experimentat toate umilintele comunismului.

| stelianr a răspuns:

In mod sigur, capitalismul. Paradoxal, cei mai mari comunisti ai Romaniei, si asa zisii "socialisti" de azi,(ex. Adrian Nastase) au agonosit cele mai amri averi. S-au folosit de doctrina socialista sau marxista-comunista, pentru a pacali "prostimea", ca ei sa se poata imbogati. Astazi ei sunt cei mai mari capitalisti ai Romaniei.

| andrei90tm a răspuns:

Comunism clar. inainte nu aveam libertate. dar acum unii au prea multa libertate, adica libertatea si de a intra peste mine in casa sa ma jefuiasca... degeaba comenteaza toti ca inainte nu era mai bine. inainte nu vedeai boschetari pe strada. nu exista manele, tiganii daca existau erau tinuti in frau, era si alt nivel de educatie si de cultura. azi vezi boschetari peste tot, tiganii cu carutele pline de fier furat, copii prosti, needucati si alintati.
sa fim seriosi si sa recunoastem adevarul: eroii ce au murit in `89 au murit degeaba. o spun eu asta care am 19 ani si nici prins comunismul. unde ii libertatea? oare la ce se gandesc restul romanilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu e perfect in lumea aceasta. De ce ar fi pefecta o anumita oranduire? Fiecare sistem cu "bubele" lui. Totusi inclin balanta inspre ideile liberale si nu inspe cele socialiste

| xrapalexx a răspuns:

capitalism