| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati avea de ales intre a merge la medic, a consulta un bioenergetician, un reflexoterapeut sau a incerca sa va vindecati singuri, ce ati alege? De ce?

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca e vorba de ceva minor, ale carei simptome le recunosc-raceli, migrene etc, incerc sa ma vindec singura. Daca nu merge, la medic. Daca nu sunt de acord cu solutiile pe care mi le da (de exemplu sa ma imbuib cu pastile, cum au mai incercat unii), la un psiholog, un reflexoterapeut, un bioenergetician. Medicul e mai ieftin si mai la indemana. La masaj-reflexoterapie ajungi la 100 de lei sedinta (in functie de zone si suprafata), iar la bioenergoterapeut, nu mai zic. Psihologul ar fi a doua mea optiune pentru ca, desi mai scump, ar reprezenta o solutie sigura. Cred ca toate bolile isi au radacina in capsor si in comportamentul pe care il avem fata de propriul corp. Si, daca nu as intelege asta sau nu as sti ce sa schimb, cred ca un psiholog m-ar putea ajuta sa descopar.

daniela
| daniela a răspuns:

Medic... am incredere inca in medicina

| SweetCandy a răspuns:

As merge la un medic, insa la un medic in care sa am increderehappy

| fabiola a răspuns:

Medicul -dar unul specialist in adevaratul sens al cuvantului!

| Crisu_8081 a răspuns:

As incerca sa ma vindec singura.Nu am incredere in medicina.Am patit-o de prea multe ori cu diagnosticul gresit, tratament gresit...etc.Numai in cazuri de urgenta mai apelez la medic, dar numai de gura mamei.

| Crisu_8081 a răspuns:

Care mi-a dat stupid este chiar limitat in gandire.Eu am avut experiente nasoale cu medicii si nu-mi schimb parerea.Mai incetati sa dati si voi "stupid" aiurea...Medicina din Romania este praf, oricum.Pa

| sorin a răspuns:

In primul rand as incerca sa ma vindec singur, si daca nu am sanse ma duc pana la urma la medicbig grin

| abis a răspuns:

Medic, indubitabil. Cu celelalte variante risti mult prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As alege unul care stie de toate fiindca am incredintare ca omul are trup dar si o aura energetica asupra careia trebuie lucrat. dar nu cred ca exista. ar fi medicul perfect.medicina asta alopata e buna dar vad ca de multe ori doar amelioreaza si de vindecat... cel putin la mine. da mai au si ei de lucrat pana la perfectiune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As incerca singur si pe cale naturala, alimentatie naturista,(exceptind interventiile chirurgicale)pentru ca sintem cei mai in masura sa stim reactiile organismului nostru de cind ne-am nascut.