| laptecucereale22 a întrebat:

Daca bursa de merit cu nota de la sfarsitul clasei a 11a, o luam in fiecare luna din clasa a 12a, atunci mai putem primi bursa si pentru rezultatele de la sfarsitul clasei a 12a? sau pur si simplu nu mai exista pentru ca nu mai avem cand sa o primim

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista bursa si dupa cl. a XII, dar nu pentru rezultatele din liceu ci pentru rezultate obtinute in scoala postliceala sau facultate, dupa caz.

| alexxserb a răspuns:

În general, bursele de merit sunt acordate pe baza rezultatelor obținute în anul precedent. Așadar, dacă primești bursă de merit în clasa a 12-a pentru rezultatele din clasa a 11-a, aceasta se acordă lunar până la finalul clasei a 12-a. În ceea ce privește rezultatele de la sfârșitul clasei a 12-a, acestea nu mai sunt luate în calcul pentru bursele de merit, deoarece anul școlar se încheie odată cu absolvirea și nu mai există un an următor în care să beneficiezi de bursă. Practic, nu mai ai când să primești bursa pentru acele note.