| AtIr a întrebat:

Daca citesc toate romanele pentru bac in vara asta, ma ajuta la ceva cand dau bacul anul viitor?

Răspuns Câştigător
| HueyFreeman a răspuns:

Da. Dar nu-ti bate capul. Daca nu esti ultimul retardat de pe pamant poti sa te apuci de invatat cu o saptamana inainte si o sa-ti fie bine.

7 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Normal ca te ajuta. La ultimul subiect la BAC trebuie sa scrii o demonstratie de la o opera studiata la clasa, acea demonstratie e mai usor sa ii reti planul si continutul daca stii firul romanului, personajele si alte detalii, crede-ma. Plus ca sunt frumoase toate romanele cerute de programa, cu mici exceptii desigur. Incearca sa le citesti, la anul o sa fii multumit de decizia facuta, plus ca un roman te dezvolta si pe tine ca persoana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca da, o sa iti fie mult mai usor sa faci toate comentariile / caraterizari samd cand stii despre ce e vb

Răspuns utilizator avertizat
| Park1Suin a răspuns:

Te-ar ajuta daca ti-ai face o ''Fisa de lectura''. Acolo indici autorul, denumirea operei si rezumatul.Astfel,cand vei studia pentru bac, o sa arunci o privire in Fisa de lectura si o sa-ti amintesti operele citite.

| Lavii007 a răspuns:

Da, o sa le intelegi mai usor cand se recapituleaza la scoala.

| Bogdanel97 a răspuns:

Da te ajuta. Dar te ajuta si comentariile pe care le-ai primit in orele de romana (Morometii, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste, inatia noapte de razboi si ce ati mai facut). Mai usor era sa le inveti toate la timpul lor, ca nu trebuie sa te chinui sa le inveti sau citesti pe toate. Arunci o privore peste ele si iti amintesti. Oricum...Succes.

| Aramyx a răspuns:

Normal ca da