| brokxy a întrebat:

Daca dau la o facultate privata acreditată la care am cursuri DOAR două zile pe săptămână pot să îmi găsesc loc de muncă după ce termin? Ce părere au angajatorii despre facultatile private? Sau e mai bine daca dau la o facultate de stat însă la distanță? (Voi stiti problemele mele cu facultatea, realitatea este că eu
tot renunțam deoarece mă enervează programul încărcat cursuri de la 8 pana la 16-18.Nu am avut timp de nimic. Eu cred că la distanță s-ar potrivi mult mai bine! Plus nu ma tem ca voi pierde anii de studenție deoarece am văzut cum sunt doi ani fizic și nu imi plăcea.Nimeni nu vorbea cu mine nicio fata, ma simțeam singură ca naiba și eu mă bagam in vorbă cu ele mereu!(Apropo da am bani pentru facultate privată)

Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Depinde de facultate, de profil si de angajator.

Ca new entry nu prea conteaza ce faci, din cate am vazut. Stiu persoane care au facut Aeronave si acum sunt sefi prin societati de asigurare... Exista insa si domenii unde se pune mare accent pe ce studiezi, de exemplu sunt firme de consultanta care angajeaza exclusiv absolventi ASE.

Conteaza cel mai mult domeniul ales si ce oportunitati iti ofera. Si in ziua de azi conteaza foarte mult sa stii cel putin o limba straina si sa te descurci bine cu tehnologia.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cursuri DOAR două zile pe săptămână...Ce părere au angajatorii"

nu-i interesează deloc asta. Doar ca tu să știi meserie și diploma să fie ok

| Frank51 a răspuns:

Angajatorul nu dă 2 bani pe diplomă, îl interesează proiectele tale.