| scipio236 a întrebat:

Daca fac 2 facultăți simultan, trebuie să plătesc taxă pentru una dintre ele?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa platesti, poti face o singura facultate pe loc bugetat, conform art.142, alin.(6) din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat."

| Violleta2022 a răspuns:

Nu face nbnici un sens pe fata pamantului s afaci doua facultati deodata, fiindca nu poti profesa 2 joburi diferite in acelasi timp.
Cat despre plata, evident ca trebuie se le platesti pe amandoua si daca ai medii foarte mari, vei primi bursa de merit dar numai pentru una.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Violeta fiind iar Violeta
da, trebuie una sa o platesti, nu pe amandoua daca reusesti la una sa intri pe locurile bugetate

| ReddY25 a răspuns:

Da,una,asa prevede legea

| MironMihaela a răspuns:

Daca sunt la stat, una e gratis, cealalta cu taxa.