| anonim_4396 a întrebat:

Daca la EN am scris Noi vorbim despre tara unde sa ne petrecem vacanta o sa mi depuncteze mult?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ne luam dupa barem poti lua in cel mai bun caz 2 puncte din 4

| Borsecuț a răspuns:

Conform baremului punctajul se da astfel:
- un punct pentru construirea unei fraze alcatuite din 2 propozitii; aceasta cerinta ai respectat-o, fraza ta are doua propozitii: „Noi vorbim despre tara" si „unde sa ne petrecem vacanta". Deci din start ai un punct.
-un punct pentru construirea unei atributive. ORICE fel de atributiva. In cazul tau, propozitia „unde sa ne petrecem vacanta" este atributiva, deci primesti inca un punct.
-doua puncte daca atributiva ta este introdusa prin conjunctia subordonatoare „sa". Eh, aici nu mai primesti, deoarece este introdusa prin adverbul relativ „unde".
Asadar, conform baremului, la acest exercitiu ar trebui sa ti se dea 2 puncte din 4

| Anooonimmm21 a răspuns:

Cred ca o sa iti dea 1 punct in loc de 4