| TheKingLuca a întrebat:

Daca la evaluarea nationala am luat 10 la ambele probe si am si media 10 pe clasele V-VIII, pot pune doar o optiune pe fisa de inscriere? Nu sunt criterii de departajare

1 răspuns:
| ssilver a răspuns:

In primul rand, felicitari pentru rezultatele obtinute! Maximul unei clase este de 28 de elevi. Numarul maxim poate ajunge pana la 30 de elevi, in momentul in care mai multi elevi au aceeasi medie, fara criterii de departajare. Trebuie sa iei in calcul numarul de elevi cu media de admitere 10 din judetul tau(mediile de admitere si un clasament vor fi postate pe 1 iulie). Daca acesta nu depaseste 30-35, poti pune o singura optiune. Cel mai probabil nu o sa va orientati toti spre aceeasi clasa. Nu este nimic precizat in metodologie despre un astfel de caz, dar algoritmul nu va permite, cel mai probabil, depasirea unui numar de 30 de copii pe clasa.