| alinaflorea2000 a întrebat:

Daca la ora de sport sunt cateva absente si nu participi la probele de evaluare poti ramane cu situatia neincheiata?

3 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Asta depinde intru totul de profesor. Daca e unul exigent care trece toate absentele si se supara daca nu vii la ora, atunci e posibil. Daca e unul la care ai lipsit tot anul si ai doar 2 absente in catalog, atunci nu cred. Din proprie experienta spun, anul asta am fost la 2 ore tot anul, nu am fost la nicio proba si m-am trezit fara nicio absenta si 2 de 10. Daca e unul exigent, ar trebui sa mergi macar la probe. Daca esti, totusi, an terminal (a 8-a sau a 12-a) atunci cu siguranta nu te lasa neincheiata.

| alinaflorea2000 explică (pentru and0ra):

C
opilul a fost la ore, are cateva absente, nu a avut echipament mereu, in special cand s-au dat probele; neavand echipament nu a fost lasata sa dea probele. A ramas cu situatie neincheiata. E legal?

| and0ra a răspuns (pentru alinaflorea2000):

Atunci ar trebui sa vorbesti cu directiunea sa vezi daca se poate rezolva ceva. Un profesor poate lasa un elev cu situatia neincheiata daca numarul de absente nemotivate depaseste numarul de ore ale materiei ( de ex daca ai 4 ore de mate pe saptamana si ai 5 absente nemotivate profesorul poate considera ca nu ai suficiente note si sa nu te incheie). Totusi, nu cred ca scrie nicaieri ca echipamentul ar fi obligatoriu la sport, ci tine de preferintele profesorului. Daca copilul nu are echipamentul dar este in situatie de posibilitate de a da proba, atunci profesorul ar putea (zic eu) sa lase elevul sa dea proba. Daca e vorba doar de pantofi, aia i-ar fi putut foarte bine imprumuta de la un alt elev ca sa poata da proba. E legal daca are prea multe absente. Nu e legal daca profesorul a oprit-o sau a refuzat sa o lase sa dea proba cand putea sa o dea.