| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu iei un examen din anul 2, semestrul 2, poti intra in anul 3, nu? Si poti sa-l dai in urmatoarea sesiune? Sau in urmatoarea sesiune de restante?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti sa treci in anul 3, dar nu poti sustine licenta daca ramai cu restante.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nici in toamna?

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ti inteleg intrebarea

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Mi s-a zis ca pot da licenta in toamna.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

A, ba cred ca da. Stiu ca unele facultati dau in toamna dar nu stiu daca asa au programat sau e doar sesiunea 2 de licenta. Intreaba si tu la secretariat decat sa te iei dupa presupuneri si sa te trezesti dupa ca e gresit

| GdX a răspuns:

Cu un examen neluat poti trece anul universitar. Daca nu iei nici in sesiunea de toamna examenul, va trebui platita materia si repetata.

| 1Marinn1111 a răspuns:

Bineinteles ca intri in anul 3, iar examenul se da fie pe primul semestru fie in toamna in sesiunea de restanțe/marire

| anonim_4396 explică (pentru 1Marinn1111):

In vara e licenta, de aia intreb, deci banuiesc ca o sa te lasa sa dai intr-una dintre sesiuni daca e ultimul an.

| 1Marinn1111 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da te lasa cu siguranta.

| CostiS98 a răspuns:

STUDENŢII DIN ANUL I (LICENŢĂ ŞI MASTER)
Examene
Examenele pentru semestrul I se susţin în sesiunea de iarnă (ianuarie-februarie);
Examenele pentru semestrul II se susţin în sesiunea de vară (iunie).
Restanţe
Examenele restante din semestrul I şi din semestrul II, se vor susţine, conform calendarului academic al anului universitar curent, în sesiunea de toamnă - sesiunea de restanţe (prima parte a lunii septembrie).
Nu se depune cerere şi nu se plăteşte taxă.
Eventualele examene rămase nepromovate după sesiunea de restanţe se vor putea susţine în sesiunea de reexaminări (a doua parte a lunii septembrie).
Se depune, obligatoriu, o cerere însoţită de chitanţa de plată a fiecărui examen pentru care se solicită reexaminare.
Măriri
Studenţii pot susţine reexaminări în vederea măririi de notă numai dacă sunt integralişti după sesiunea de vară;
Noţiunea de student integralist presupune ca studentul să fi promovat toate disciplinele din anul I la sfârşitul sesiunii de vară;
Pentru reexaminare în vederea măririi notei se depune obligatoriu o cerere;
Se pot susţine maxim trei examene în vederea măririi notei;
Aceste examene vor fi programate în sesiunea de reexaminare (a doua parte a lunii septembrie).

STUDENŢII DIN ANUL II (LICENŢĂ)
Examene pentru cursuri din anul curent
Examenele pentru semestrul I se susţin în sesiunea de iarnă (ianuarie-februarie);
Examenele pentru semestrul II se susţin în sesiunea de vară (iunie).
Restanţe pentru cursuri din anul curent
Examenele restante din semestrul I şi II al anului II, se vor susţine conform calendarului academic al anului universitar curent, în sesiunea de toamnă - sesiunea de restanţe (prima parte a lunii septembrie);
Nu se depune cerere şi nu se plăteşte taxă;
Eventualele examene rămase nepromovate după sesiunea de restanţe se vor putea susţine în sesiunea de reexaminări (a doua parte a lunii septembrie);
Se depune, obligatoriu, o cerere însoţită de chitanţa de plată a fiecărui examen pentru care se solicită reexaminare.
Restanţe pentru cursuri din anul I
Examenele restante din anul I, indiferent de semestru, se vor susţine, conform calendarului academic al anului universitar curent, în sesiunea de toamnă - sesiunea de restanţe (prima parte a lunii septembrie).
Se depune, obligatoriu, o cerere însoţită de chitanţa de plată a fiecărui examen pentru care se solicită reexaminare.
Măriri
Studenţii anului II licenţă pot susţine reexaminări, în vederea măririi de notă, doar pentru examenele din anul II, în condiţiile în care sunt integralişti după sesiunea de vară;
Noţiunea de student integralist presupune ca studentul să fi promovat toate disciplinele din toţi anii de studii la încheierea sesiunii de vară;
Pentru reexaminare în vederea măririi notei se depune obligatoriu o cerere;
Se pot susţine maxim trei examene în vederea măririi notei;
Aceste examene vor fi programate în sesiunea de reexaminare (a doua parte a lunii septembrie)

STUDENŢII ÎN ANI TERMINALI (ANUL III LICENŢĂ & ANUL II MASTER)
Examene din anul curent
Examenele pentru cursurile din anul curent, semestrul I se susţin în sesiunea de iarnă (ianuarie-februarie);
Examenele pentru cursurile din anul curent, semestrul II se susţin în sesiunea de vară pentru ani terminali (a doua parte a lunii mai)
Restanţe din anul curent
Examenele restante din anul terminal, indiferent de semestru, se vor putea susţine în prima săptămână a sesiunii de restanţe & reexaminări (mai-iunie, în conformitate cu calendarul academic al anului universitar curent);
Nu se depune cerere şi nu se plăteşte taxă;
După prima săptămână a sesiunii de examene restante (mai-iunie, în conformitate cu calendarul academic al anului universitar curent), eventualele examene nepromovate din anul terminal, indiferent de semestru, se vor putea susţine în cea de-a doua săptămână a sesiunii de restanţe & reexaminări;
Pentru această sesiune se depune, obligatoriu, cerere însoțită de chitanţă de plată a fiecărui examen pentru care se solicită reexaminare;
Studenţii care nu vor reuşi să promoveze examenele din anul terminal nici după sesiunea de reexaminări sunt obligaţi să urmeze procedurile privind prelungirea şcolarităţii.
Restanţe din ani anteriori
Examenele restante din semestrul I se susţin, la cerere, conform calendarului academic al anului curent, în sesiunea de iarnă (ianuarie-februarie);
Se depune, obligatoriu, o cerere însoţită de chitanţă de plată a fiecărui examen pentru care se solicită examinare;
Examenele restante din semestrul II se susţin, la cerere, conform calendarului academic al anului curent, în sesiunea de vară;
Se depune, obligatoriu, o cerere însoţită de chitanţă de plată a fiecărui examen pentru care se solicită examinare.
Măriri
Studenţii anului III licenţă şi ai anului II master pot susţine reexaminări, în vederea măririi de notă, doar pentru examenele din anul terminal, în condiţiile în care sunt integralişti după sesiunea de examinare pentru semestrul II ani terminali (organizată în a doua parte a lunii mai).
Noţiunea de student integralist presupune ca studentul să fi promovat toate disciplinele din toţi anii de studii la momentul încheierii sesiunii din luna mai.
Pentru reexaminare în vederea măririi notei se depune obligatoriu o cerere;
Se pot susține maxim trei examene în vederea măririi notei;
Aceste examene vor fi programate în prima parte a lunii iunie, în conformitate cu calendarul anului academic pentru anul în curs.
ATENŢIE!

Studenţii din ani terminali care după toate sesiunile de restanţe şi reexaminări organizate până în lunile mai-iunie (care au în vedere toţi anii de studiu) vor avea mai mult 5 (cinci) examene nepromovate vor fi exmatriculați.

Studenţii din ani terminali care după toate sesiunile de restanțe și reexaminări organizate până în lunile mai-iunie (care au în vedere toți anii de studiu) vor avea maxim 5 (cinci) examene nepromovate din toți anii de studii, vor putea solicita, în scris, unul sau două semestre suplimentare, cu taxă, în vederea finalizării studiilor în anul universitar următor. Cererile se depun la secretariat până cel mai târziu pe 15 septembrie.

EXAMENE DE DIFERENŢĂ
(pentru studenţi transferaţi, reînmatriculaţi)
pentru examenele de diferenţă se depune cerere, obligatoriu, şi se plăteşte fiecare examen socotit a fi de diferenţă;
examenele de diferenţă se pot susţine o singură dată şi anume în anul în care studentul a fost reînmatriculat sau transferat;
studentul care nu reuşeşte să promoveze examenele de diferenţă în anul în care a fost reînmatriculat sau transferat va fi exmatriculat.

Poti citi intregul articol aici: http://www.fspub.unibuc.ro/......e-restante