| mariaWoW a întrebat:

Daca primul termen este pozitiv, atunnci diferenta este mereu pozitiva.Nu am inteles aceasta propozitie.La numerele negative stiu dar la cele pozitive nu inteleg adica daca am : 8-14=-6 si rezultatul nu e pozitiv.
Gresesc eu cumva?
Funda daca stiti sa imi explicati cum e.sad

2 răspunsuri:
| XxPlayeRxX007 a răspuns:

Propozitia este falsa, dar poate fi adevarata daca al doilea termen este 0.Pentru a scadea doua nr.intregi,il scriem pe primul la fel si il adunam cu opusul celui de-al doilea, folosind mai departe regulile de la adunare.
ex:(+7)-(+9)=(+7)+(-9)
=-2
(-19)-(-2)=(-19)+(+2)
=-17
(+8)-(-3)=(+8)+(+3)
=+11
(-25)-(+9)=(-25)+(-9)
=-34
http://82.78.197.97/sc5roman/mate/NrIntregi/NumereIntregi-T11-Java.html

| vanillamilkshake a răspuns:

Dupa cum vezi, propozitia e falsa. Dar poate fi si adevarata doar daca al doilea termen este x unde 0