| Antonio20202020 a întrebat:

Dacă profesorul îmi cere câteva pagini, caligrafic scrise, fără să specifice ce anume ar trebui să scriu pe ele. Oare ar trebui să copiez ceva la intâmplare dar scris frumos sau s-a referit la ceva anume

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti cumva clasa I-a sau a II-a?
ca numai acolo se cere asa ceva, scriere caligrafica, copiind un text.
La clasele mai mari, profesorul cere sa scrii un rezumat la o lectie, o povestire, o compunere folosind o caligrafie frumoasa.
Te sfatuiesc sa intrebi profesorul, avand importanta ce anume scrii in textul ala.

| ioana748 a răspuns:

Poti scrie ce doresti.
De exemplu din cartea de istorie sau biografia unui autor literar sau pictor.
Totusi, ceea ce scrii sa aiba cap si coada, desi nu este in cerinta, s- ar putea sa ii placa.
Cateva pagini, inseamna minim trei.
Succes.

| DandG2304 a răspuns:

Daca nu a specificat ce anume, atunci inseamna ca poti scrie tu orice subiect. Recomand sa copiezi informatiile dintr-o carte