| CIVIC1 a întrebat:

Daca scoala romaneasca clasele I-XII e asa de buna iar cea din vest asa de in urma, de ce elevii lor abia asteapta inceperea scolii iar ai nostri-in mare parte- sunt scarbiti.

Rog persoanele care vor sa demonstreze cat de corecta, perfecta, frumoasa, atractiva, lejera, eficienta, fata mare, e scoala romaneasca, sa-si analzeze intai ipcrizia.

Răspuns Câştigător
| NurseNico a răspuns:

Explicatia ar fi ca, in alte tari, elevii nu sunt constransi sa invete atatea informatii inutile ca la noi. Spre exemplu, am inteles de la o cunostinta stabilita in SUA ca acolo se invata abia in ultimul an de liceu matematica pe care noi o invatam in a 8-a. Plus de asta, avem in programa gimnaziala cateva materii care efectiv nu te ajuta la nimic, dar trebuie sa iti bati capul si cu alea ca sa iti iasa media. Prea multa teorie si prea putina practica.

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Se cam bate cap in cap ce zici,uite și tu "scoala romaneasca[...]e asa de buna[...]cea din vest asa de in urma" și "de ce elevii lor abia asteapta inceperea scolii iar ai nostri-in mare parte- sunt scarbiti"

Plus că școala românească,cum e ea, înapoiată și cam învechită,sa zicem mii de bogdaproste și pentru ea! Sa ne uitam la Africa sau zone sărace care sunt private de educație,fie ea și formală.
In sens larg,școala românească,cu gauri ca un șvaițer,tot e mai buna decât nimic.
Sa nu uitam că de aici pleacă multi persoane care devin renumite prin lume,deci nu e chiar așa cum se zice.
Deși da,la un timp și eu eram pornit pe școala românească, dar am realizat in timp că e benefică, oricât de complexă și învechită poate fi uneori.

De ce cei din vest sunt happy când încep școlile, nu știu, întreba-i, poate doar sunt și ei ipocriți, n-ai de unde ști până nu ii întrebiwinking

| CIVIC1 explică (pentru Hyperion7):

Ma asteptam la comparatia dvs.:
, sa zicem mersi ca nu suntem in Africa."
Oare cand o sa inteleaga unii ca, tocmai pentru ca nu suntem in Africa ci intr-o tara cu resurse, trebuie sa lasam la o parte atotsuficienta si inutilitatile si sa fim deschisi la lucruri pragmatice in pas cu vremurile?
Avem nevoie de programe scolare deschise catre posibilitatile societatii romanesti.
Avem nevoie de programe scolare copiate de la state avansate de ex. Finlanda, Japonia, etc si implementate cat mai grabnic in scoala romaneasa.
Avem nevoie de materii noi in scoala prin care copii sa invete sa fie responsabili, respectuosi unii fata de altii si fata de adulti, disciplinati sa fie deschisi, sinceri, inovativi, creativi, morali.
Avem nevoie de reeducarea cadrelor din invaramant, indepartarea ochelarilor de cal, metode noi si eficiente de apropiere fata de elevi, metone noi si corecte de gestionare a confkuctelor, metode noi de evaluare a rezultatelor elevilor,.
Notele reprezinta o netoda invechita la care multe state occidente au renuntat: oare de ce? Si pentru ca nu s-au comparat cu africanii.

| CIVIC1 explică:

, Multumesc, celor care au sters mesajele antetioare.
E clar ca respectivii care au dat raspunsurile si apoi le-au sters impreuna cu ale mele au acces la serverele TPU, intervin cu mesaje si cand se vax pusi la colt sterg totul.
Cenzura pe TPU.

| aizen0567 a răspuns:

Cam cât de in vest de exemplu in America e plin de scoli private lăsând și asta la o parte și materia lor e mai ușoară decât a noastră + traiul de viata și child supportul care le fac treaba mai ușoară, dar amuzant e ca nu am auzit nicăieri de abia aștept copii sa înceapă școlile mai nicăieri în lume nu se zice chestia asta