| anonim_4396 a întrebat:

Daca se scrie optsprezece de ce pronuntam optsprăzece? =)

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate tu pronunti asa. Corect, se pronunta la fel cum se scrie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă nu știți să citiți. Și nu vă zgârie ă la ureche.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca sintem niste cocleti, de aia.

| gabicoo a răspuns:

Dă dăshteptzi!
laughing

| aXy99 a răspuns:

Cine naiba pronunta "optsprăzece"? laughing
E prima oara cand aud.
Optsprezece sau op(t)șpe.

| Nonolita a răspuns (pentru aXy99):

Nici op(t)șpe nu este corect.

| aXy99 a răspuns (pentru Nonolita):

Si am zis eu c-ar fi?!
Am spus doar ce forme aud in vorbirea uzuala.

| Nonolita a răspuns (pentru aXy99):

Si el exact asta a intrebat: de ce se pronunta gresit. Iar tu, il contrazici cu
"Cine naiba pronunta "optsprăzece"? laughing
E prima oara cand aud.
Optsprezece sau op(t)șpe." Ca si cum "op(t)șpeȚ ar fi corect.

| aXy99 a răspuns (pentru Nonolita):

Ori nu stii sa citesti, ori nu esti capabil/a sa intelegi textul. A intrebat de ce pronuntam optsprazece, iar eu am spus ca nu pronunta nimeni asa (cel putin nimeni pe care il cunosc sau pe care l-am intalnit). Ulterior, am dat exemple de forme pe care le aud in limbajul uzual. Nu puteam sa ii raspund unei intrebari pe care nu o consideram corecta (si nu dpdv gramatical).

| Nonolita a răspuns (pentru aXy99):

Nu stiu sa citesc ce nu este scris corect. Te-ai exprimat corect? Nu. Daca sustii ca ai dat exemple de exprimari gresite, de ce l-ai mentionat pe "optsprezece" care este corect?
Mentionand "Optsprezece sau op(t)șpe", le pui in aceeasi categorie. Ambele corecte sau ambele gresite. Ce se poate intelege de aici?

| aXy99 a răspuns (pentru Nonolita):

Ca esti prost/proasta. Asta se intelege. Nu au fost exemple de exprimari corecte ori gresite, ci de exprimari folosite uzual.

| Alexandru250201 a răspuns:

Poate tu pronunti optsprăzece