| dc68 a întrebat:

Dacă sunt inginer mecanic sau economist cu diploma de licență mă pot înscrie la master de peisagistică la facultatea de horticultura? Diploma de master îți conferă dreptul de a profesa în domeniul respectiv?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu prea vad legatura mecanicii, sau econimiei cu Horticultura. Cel mai bun, suna la facultatea respectiva, nu te costa nimic, afli direct de la sursa.
La facultate, sau la master is locuri limitate si te asigur ca intra cei care fac facultatea acolo.
Ca si cerinta, cum am spus intrebi, desi peisagistica cu economia, sau mecanica laughing nu stiu ce sa zic.

Masterul este de fapt o aprofundare a ceva legat de acel profil, ma gindesc ca trebuie sa ai ceva in comun, sa poti macar intra la examen, sau ce se da acolo.

Mecanica la fac de Horticultura se face, 2 ani din ce stiu, dar la nivelul asta de master nu stiu ce sa spun.
Cum am spus suni, cauti numarul de la secretariat, ori daca locuiesti in orasul in care se afla si facultatea respectiva, mergi acolo, intrebi, afli sigur ce te intereseaza.

Cei care fac facultatea acolo, nu au de unde sti, nici nu-i intereseaza chestii genul asta, deci slabe sanse ai sa gasesti pe careva sa stie sigur ce intrebi tu.

| relian a răspuns:

Sa nu uit, daca nu ai diploma de inginer, nu vad cum poti profesa, chiar daca ai face masterul la ei.

Inginer iesi doar daca faci facultatea de Horticulura sau Peisagistica, ori alta din cadrul facultatii de Horticultura. De fapt asta este o specializare cred, nu mai stiu ce organizare mai au aia acum.
Facultate de Horticulura, avea mai multe specializari, cel putin asa stiam, asa aveau ceva ani in urma, de doua ori in istoria lor au avut doar 2 promotii de ingineri Horticultori, in rest se faceau specializari, gen cum e si asta ce intebi tu, Peisagistica, Oenologioe, Viticultura etc.

Dar inginer iesi doar daca ai diploma de licenta, facuta la facultatea de Horticultura, Peisagistica.
Pe diploma de master nu scrie ca esti inginer, adica ca acea diploma tear face inginer, scrie ca absolventul Facultati de... in cazul tau Economie, i se acorda titlu de master, dar master la ce laughing in Economie, nu stiu nu mi se pare logic.

Daca ai fi fost inginer, scria, absolventul facultatii de Peisagistica, i se acorda titlu de master in domeniul asta al peisagisticii.
Bine in RO unde orice se poate intampla astazi laughing orice ar fi posibil.

Diploma de master, cred, nu sunt sigur, nu iti confera dreptul dea profesa in aqcel domeniu, pentru ca tu nu ai cunostintele necesare din acel domeniu.
Tu ai facut ASE, ce stii de Horticultura? Te duci undeva sa te angajezi, aia iti cere diploma, aia de inginer nu de master. Daca ai si diploma de master, ar fi un atu pentru tine, dar nu pe baza diplomei de master esti angajat ci pe baza diplomei de inginer.

Cel care face acea facultate este inginer, tu ce poti fi cu diploma de master?
Cel mai indicat, daca ai posibilitate mergi la facultatea respectiva si intreaba.

| StoicAnalysis a răspuns:

De ce ai da masterul in peisagistica cand tu ai terminat licenta in inginerie mecanica? Nu are nici o treaba una cu alta. Nu stiu daca iti confera dreptul de a profesa in acel domeniu, dar ma indoiesc ca va apela cineva la serviciile unui om care se ocupa cu peisagistica care a facut un master de 2 ani la misto.