| SingleForOne a întrebat:

Daca sunt pe specializarea filologie, as putea sa ma duc la facultate, colegiu sau universitate sa invat medicina? Sunt curios daca as putea sa invat medicina in colegiu, facultate sau universitate, cu toate ca nu sunt in clasa de stiinte ale naturii.

Răspuns Câştigător
| dani9354 a răspuns:

Da facultatea nu are legatura cu liceul, facultatea de medicina are admitere din chimis si biologie, pe site-ul fiecarei facultati gasesti informatii legate de admitere. Daca inveti chimia si biologia, ai toate sansele. Succes!

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Bineinteles ca se poate.V-a trebui sa te pregatesti pentru materiile care le cere facultatea respectiva la admitere.Eu am terminat filologia si am 2 colege care au dat la medicina si au si terminat-o happy

| SingleForOne explică:

Multumesc de raspuns, insa ma tem ca nu voi fi acceptat datorita faptului ca nu am diploma de la specializarea de medicina, care aceasta ar putea dovedi ca am un "background" de cunostinte din acest domeniu, rezultand ideea ca nu pot fi luat in considerare datorita lipsei diplomei respective.

| anamariarot a răspuns (pentru SingleForOne):

Ce legătură are profilul liceului? Atât timp cât ai trecut de admiterea de la medicină, nu-i pasă nimănui de profilul pe care l-ai făcut în timpul liceului

| Vasile_Petrut_Catalin_1996 a răspuns:

Da sigur ca poți când te înscrii la facultate optezi pentru medicina

| Nix15 a răspuns:

Poti sa te duci si la informatica daca te apuci de invatat. Intreaba un coleg sau profesor care sa iti recomande o carte buna pentru admitere la medicina. Dar sa te tii de treaba, ca nu e usor