| SuperGirlSuper a întrebat:

Daca va copiaza colega de banca la scoala si nu mai scapati de ea, ce faceti? Vreau idei cum sa nu mai copieze. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ZoeyMe a răspuns:

Cand vezi ca copiaza uita-te insistent la ea si fa in asa fel incat sa vada profesorul ca copiaza, sa se aleaga odata si odata cu un 2 sau macar cu cateva puncte scazute, insa sa nu pici tu de vina.Sunt sigura ca s-ar invata minte.

8 răspunsuri:
| robyiyo a răspuns:

Spune-i in fata ce ai in cap, dar fa asta intre 4 ochi, sa nu o umilesti in fata colegilor happy.

| Fanatic a răspuns:

Si ce daca copie Tocilaro?

| Millanteria a răspuns:

Buna.
Zi-i in fata ca te deranjeaza ca ea copie de la tine, dar fa in asa fel incat sa nu se supere. sau

Pur si simplu o zici la diriga/dirig. Daca ar fi o prietena buna si tu i-ai zice sa nu mai copieze nu s-ar supara. Daca o zici la diriga/dirig si te intreaba de ce ai facut asta, ii spui frumusel ca tu ai incercat sa-i spui sa nu mai copieze, dar n-a mers. Ii zici ca ti-e nu-ti convine ca sa inveti acasa si altii sa copieze de la tine.

Cand eram mica n-aveam curajul sa le zic colegelor mele sa nu mai copieze, si mama tot imi spunea sa le zic pana am prins curaj, le-am zis si s-au suparat. Asa ca am aplicat metoda a doua : DIRIGA! Simplu si usor. Bafta
O seara frumoasa in continuare!

| Dina a răspuns:

Chiar ieri am avut o dicutie cu psihologul unde spunea ca atunci cind ii dam unei persoane sa copie doar il calicim, pentru ca el nu se alege cu nimic, si cind la examene-nimeni nu ii da sa copie.Esti pusa si tu in risc, pentru ca o data si odata profesoara v-a observa ca a copiat si iti v-a pune tie 2 ca i-ai dat si ei 2 ca a copiat, asa ca cel mai bine e sa o ajuti daca vrei dar nu sa-i dai sa copie.

Răspuns utilizator avertizat
| allexusha a răspuns:

Fate ca te concentrezi si nu ai timp ca sa ii arati ce ai in foaie.sau daca nu spune-i ca nu vrei sa iei 2 din cauza ei; ca ai scris tampenii; etc.

| AnnAnne a răspuns:

Scrie raspunsurile gresite cand se uita ea, apoi cand nu se mai uita, scrii corect laughing.Am facut-o si nu a mai copiat niciodata de la mine.

| theBella a răspuns:

Spune-i sa nu mai copieze pentru ca nu o sa-i ramana nimic in cap, iar cand o sa o scoata la tabla nu o sa stie nimic iar profesorul isi da seama ca a copiat. daca va copia si la urmatorul test, spune-o d-nei/d-l-ului prof! eu asa as proceda.de ce sa ia ea 10 pe meritul tau?