| Evelinmariaa a întrebat:

Daca voi avea o restanța este obligatoriu sa ma duc sa o dau atunci când se vor da restanțele din anul respectiv? Sau as putea sa o las și să o dau in anul 3, de exemplu?!

4 răspunsuri:
| eamrle a răspuns:

Trebuie numaidecat sa o dai anul acesta, astfel vei avea probleme.

| SomethingFunni a răspuns:

Depinde de institutie, teoretic poti sa dai o restanta cand vrei atat timp cat nu te da afara din facultate din cauza creditelor.

| Bondarel99 a răspuns:

Citeste regulamentul universitatii TALE. Unele facultati permit studentilor sa dea restantele chiar si in ultimul an fara probleme, altele nu permit studentilor sa treaca anul chiar si daca ai doar o restanta. Eu cred ca ar fi prima varianta cea mai intalnita, dar cel mai probabil va trebui sa o platesti.

| Violleta2022 a răspuns:

In anul 1 nu se permit restante, putand sa pierzi facultatea, daca ai 1 singura restanta.