| Minge707 a întrebat:

Daca vreau sa dau la teatru ce materii imi trebuie, media si ce nota la examenul de bacalaureat? Sau este un fel de "academie" ca la politie din a 9-a? Va rog spuneti-mi

1 răspuns:
| rodriguesro a răspuns:

Salut! Iți spun în cunoștință de cauza. Să presupunem că ai luat Bacu*, cam tot ce înseamnă literatura română învățată în ultimii anii de liceu aici intră și dramaturgia, pentru proba teoretică (scris). Asta e doar partea teoretică a examenului de admitere.
Caută un actor sau o actriță cu experiență care e dispus să te ajute să-ți stabilești un repertoriu pentru examen și să vadă pe ce gen ești (comedie, drama, tragedie etc.). Poezie de mai multe genuri,(de dragoste, comica, de forță, fabule) vreo 3 monologuri diferite ca gen (ca să ai de unde alege). Trebuie să fie un repertoriu cât mai variat și să te reprezinte ca și structură și caracter. Și mai trebuie trebuie să demonstrezi ca ai aptitudini muzicale și ritm.
Sunt trei probe eliminatorii iar proba a IV departajarea se face în funcție de medie.
Important - dacă ești hotărât/ă să faci meseria asta trebuie să depui mult efort și cel mai important lucru PASIUNE.
Nu e ca gen școala de poliție - ai terminat liceul - ai luat bacul - te pregătești pentru facultate și dai examen.
Mai multe detalii poți găsi pe site-urile facultăților de profil - București, Târgu-Mureș, Cluj...