| anonim_4396 a întrebat:

Daca incep fac de medicina si in anul doi renunt, inscrierea la o alta facultate se face in regim " cu taxa"?

3 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu neaparat. Statul iti subventioneaza 5 ani de facultate. Daca ai facut primul an la medicina, iar anul urmator te inscrii la altceva poti intra la fara taxa. Dar daca depasesti 5 ani platesti. Acum e mai ciudat cu sistemul bologna... Unde faci 3 ani facultatea si apoi 2 masterul... Sau 4... si masterul...

| catthshshshs a răspuns:

Nu este obligatoriu... poti fi la buget, din cate stiu eu... Dar poate e cineva care stie mai bine...happy

| gabrieladima a răspuns:

Nu neaparat, daca chiar renunti la medicina, si ai medie de admitere cu care sa te poti incadra la buget, e ok, dar dc ingheti anul nu cred ca poti intra tot la buget.