| Raluca_Munteanu_1992 a întrebat:

Dar care a fost prima lui poezie si la ce varsta a publicat-o Mihai Eminescu ste cineva
?

2 răspunsuri:
| alinabib a răspuns:

1866 este anul primelor manifestări literare ale lui Eminescu. În 12/24 ianuarie moare profesorul de limba română Aron Pumnul. Elevii scot o broșură, Lăcrămioarele învățăceilor gimnaziști (Lăcrimioare... la mormântul prea-iubitului lor profesoriu), în care apare și poezia La mormântul lui Aron Pumnul semnată M. Eminoviciu, privatist. La 25 februarie/9 martie (stil nou) debutează în revista Familia, din Pesta, a lui Iosif Vulcan, cu poezia De-aș avea.

Fiind nascut in 1950 => 16 ani

| Ioananmt a răspuns:

Prima poezie a fost "De-as avea" la varsta de 16 ani.