| anuk a întrebat:

Dati-mi exemplu de un experiment care se face cu grafit si va rog sa-l explicati putin
fundita*******

1 răspuns:
| georgesur a răspuns:

Efectul Compton s-a dovedit printr-un experiment(facut in 1923) in care s-a"bombardat" cu raze X un bloc de grafit. Compton a constatat că radiaţia difuzată de electronii "liberi" ai materialului (este vorba de electronii slab legaţi, cu energie de legătură cu atomul părinte mai mică decât cea a fotonului incident) conţine atât o componentă cu aceeaşi lungime de undă cu a radiaţiei incidente, dar şi radiaţii cu lungime de undă mai mare decât radiaţia incidentă. S-a constatat că lungimea de undă a radiaţiei difuzate depinde doar de unghiul de difuzie (creşte când unghiul creste de la 0 la 90 de grade), nu şi de substanţa difuzantă (în acest caz grafitul).