| kastean1999 a întrebat:

Dati-mi o lista la verbul participiu.

Răspuns Câştigător
| andy332546 a răspuns:

Nu te judec, poate ca nu ai invatat pe moment si ai pierdut lectia, dar acum se vede ca te dedici si incerci sa recuperezi. Bravo! Te felicit pentru ca ai vointa.

Verbele la participiu sun verbele pe care le treci cu terminatia "t" sau "s".
Exemple: Citit
Scris
Eu am citit cartea Jurnalul unui pusti.
Am scris tema la romana.

| kastean1999 explică (pentru andy332546):

Andi doar intrebarea ta e corecta te aleg cistigator.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tradu mai intai postarea, ca nu pricep ce vrei.

| Weider a răspuns:

Ce poza de prost ai, intrebarea arata ca nu te tii de scoala, rusine sa-ti fie copile!

Răspuns utilizator avertizat
| Darker a răspuns:

Folosesti terminatia ind si and,
Mancand, dormind. etc.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Darker):

Ala-i gerunziu, desteptule!

| maria6 a răspuns (pentru Darker):

Asta e gerunziu.

| kastean1999 explică:

Eu stiu ca verbul la participiu se termina cu -t si -s si celelalte verbe personale si nepersonale le stiu dar mie imi trebuea o lista mare da nu ce scrieti voi n-a fost nimic de folos aici.

| Smileღ a răspuns:

Verbele la participiu se termina in "t" (ex: lovit) sau "s" (ex: scris/scrisa). Deci, daca vezi un cuvant care se termina in "s" sau "t" si-l poti transforma in verb (ex: citit -> a citi), inseamna ca acel cuvant e verb la participiu.