| ParaschivM a întrebat:

Dati mi pareri cum pot invata limba engleza?
Astept pareri.
Va multumesc!

8 răspunsuri:
| JusTPauL a răspuns:

Suna ciudat sa-mi dam pareri.
Totusi eu ti-as recomanda curs audio pentru incepatori, incepe cu lectia 1
http://youtu.be/FVSPw6NKs2A
Ia toate lectiile la rand sigur o sa se prinda ceva.

| vRemi a răspuns:

Cumperi o carte cu Invata engleza fara profesor, alt fel este cu mult mai dificil.

| Lisa01 a răspuns:

Daca nu iti permiti sa iei mediatii sunt la librarie carti care iti explica pas cu pas si ai atasate la ele si cd-uri cu lectiile.Bafta

| Albnegru10 a răspuns:

Carte de engleza, cursuri.

| minnie20 a răspuns:

Ai mai multe optiuni.(eu asa am reusit incet incet sa ma descurc din ce in ce mai bine):
1.Mergi la pregatire, macar o data pe saptamana 1 ora nu costa foarte mult.
2.Iti faci un caiet in care incepi ca un fel de lectie si scrii cuvinte.Primele care ar trebuie sa le stii si sa le faci ar fi : numere, membri familiei, flori, animale, fructe, legume, alimente ...etc. Si in fiecare zi sa scrii in el.Nu iti ocupa mult timp si asa poti si sa inveti.(Iti recomand sa folosesti un DEX, mai bine folosesti dictionarul decat sa iei cuvintele de pe internet )
3. Uitandu-te la filme in engleza (cu traducere) aproape zilnic.(la mine a functionat)
4.Inca un mod ar fi sa iti cumperi carti pe care le poti citi si care explica pas cu pas sau CD-uri pe care le poti urmari.

Eu folosesc toate metodele impreuna si functioneaza foarte bine.Noroc happy
Sper ca te-am ajutat!

| alphaboss a răspuns:

Pai din carti sau un dictionar pentru cuvintewinking

| anyka72 a răspuns:

Buna, in primul rând, daca vrei sa plătești, poti sa te duci la british council(dar plătești mult). Sau, daca nu vrei sa plătești, gasesti cursuri gratis de engleza, dar nu stiu mai exact unde! Sau daca nu, in fiecare zi(aproape in fiecare zi) poti sa cumperi de la librărie manuale si culegeri, mai cauti si pe net si cam asta e!