| Gabytzu97 a întrebat:

Dati-mi si mie niste informatii sub forma "Stiati ca!" despre balada Miorita.
De ex: Stiati ca balada miorita a fost tradusa in peste 20 de limbi straine.
Mai dati-mi mai multe, plizzz.
Cine imi da cele mai multe primeste funda +vote! Urgent!

Răspuns Câştigător
| Denis470 a răspuns:

Stiati ca:

Miorita a fost considerata,, cea mai frumoasa epopee pastorala din lume "?
George Calinescu, o considera,, unul din cele patru mituri fundamentale ale poporului nostru, comuniunea om-natura, in existenta ei pastorala?
In structura compozitionala a baladei se disting mai multe motive si teme fundamentale intr-o desavarsita constructie epico-lirico dramatica?
Miorita este un poem folcloric romanesc, raspandit in peste 1500 de variante in toate regiunile din Romania?
Este o creatie populara specific romaneasca, nefiind cunoscuta la alte popoare?
Cantecul a fost zamislit in Transilvania, avand la baza un ritual de initiere interpretat sub forma de colinda, in timpul sarbatorilor de iarna?
A fost analizat si comentat de cei mai de seama oameni de cultura romani?
Este socotit unul din cele patru mituri fundamentale ale literaturii romanevesti, iar in prezent este un brand cultural national?