| Spitz10 a întrebat:

Dau funda! Am inceput sa invat engleza si am ajuns la Infinitiv. Poate cineva sa imi dea o definiti cand sa-l folosesc? Si ceva reguli? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| erdest a răspuns:

Nu stiu ceva reguli si definitii... Dar cum pot traduce usor din romana in engleza poate te prinzi.

Exemple:

[RO] "Vreau sa mananc ceva"
[EN] "I want to eat something"
to eat - infinitivul, care *inlocuieste* 'sa' din propozitie.

ps : Nu incerca sa inveti mecanic limba engleza, incearca sa scrii tot mai mult in engleza (Cineva sa-ti zica prop. in romana iar tu sa le scrii in engleza), uita-te la filme fara subtitrare. Dar daca stai dupa gramatica este greu happy Cu obisnuinta poti.

Imagineaza-ti ca un strain vrea sa invete romana, cand vede atatea timpuri si moduri rolling on the floor sau cand vede liniuta de la "Du-te, Ia-l, s-au", e greu sa inveti o limba mecanic.

1 răspuns:
| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Sfatul meu este sa vorbesti direct cu persoane online si vei invata mult mai repede limba engleza. De exemplu eu nu stiu sa iti raspund la aceasta intrebare dar crede-ma ca pot vorbi fara probleme cu un american fara sa isi dea seama ca nu sunt de acolo.