| anabanana400 a întrebat:

Cine imi poate zice 2 asemanari si 2 deosebiri intre stilul gotic si cel romanic? Va rog nu imi dai linkuri cu diferite siteuri.

1 răspuns:
| Al3x1aa8 a răspuns:

Stilul gotic o forma a stilului de epoca, stilul gotic este foarte vechi. Gandeste-te ca in antichitate catedralele erau construite in stilul gotic. Stilul romanic este arta caracteristică spațiului european occidental din secolele XI-XIII, cu arhitectura ca gen principal de manifestare.