| georgica34 a întrebat:

Dau funda! salut TPU va rog ajutati-ma. azi dau test la chimie si am niste nelamuriri... sa presupunem ca am apa+ iod si trebuie sa aleg una dintre urmatoarele operatii pentru separare: distilare decantare filtrare cristalizare si sublimare. care e diferenta dintre ele? pot folosi si decantarea sau filtrarea dar tot nu le inteleg. carei diferenta?

Răspuns Câştigător
| Georgel26 a răspuns:

Salut~! Si eu dau test azi laughing si mai am inca un 4 tot la chimie.asa ca sa nu ai incredere totatala in raspunsul meu big grin. Daca ai apa cu iod, e posibil ca iodul sa aiba densitate mai mica decat cea a apei si sa folosesti filtrarea. dar nu sunt sigur.Mai bine suna un coleg care stie calumea chimie si spune-i sa te ajute putinwinking Bafta la test big grin

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Iodul este o substanta din grupa halogenilor (flor, clor, brom, iod...). In natura se intalneste de obicei in saruri - ioduri - metalice cu metale alcaline (sodiu, potasiu s. a.) sau alcalino-pamantoase (calciu). Sarurile acestea se dizolva in apa. Pentru separare se foloseste cristalizarea, solutia se incalzeste pana apa fierbe, ajunge la concentratia de saturatie si pe marginea recipientului se depun microcristale ale iodurii.

| sabilopod a răspuns:

Ofofof georgia puteai deschide caietu de chimie...sau puteai sa ma intrebi u fato ca eu le-am inteles...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt iodul se separa de apa prin sublimare, adica substanta solida (iodul) trece in stare de vapori, prin vaporizarea apei.