| georgica34 a întrebat:

Dau funda! salut TPU va rog ajutati-ma. azi dau test la cmimie si am niste nelamuriri... s presupunem ca am apa+ iod si trebuie sa aleg una dintre urmatoarele operatii pentru separare: distilare decantare filtrare cristalizare si sublimare. care e diferenta dintre ele? pot folosi si decantarea sau filtrarea dar tot nu le inteleg. carei diferenta?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Daca in apa este iod metalic ( nu sub forma de iodura de mai nu-stiu-ce) acesta este insolubil in apa iar separarea lui de aceasta se poate face prin filtrare( mai eficienta!) sau prin decantare. Filtrarea presupune o separare printr-o hartie de filtru sau un filtru special. Decantarea nu presupune existenta unui filtru... ea este o separare prin scurgere dupa o prealabila sedimentare a particulelor aflate in suspensie